Bylinky a koření

BYLINKY A KOŘENÍ

Bylinky se v poslední letech těší stále větší oblibě. Především se pěstují pro mnohostranné využít v kuchyni jako koření, některé oživují zahradu pestrými květy nebo intenzivní vůní, mají léčivé účinky nebo odpuzují škůdce. Bylinky si můžeme vypěstovat ze semínek nebo zakoupit jako hotové sazeničky, které je možné ihned vysazovat do záhonů nebo nádob. Většina bylinek je suchomilných a milují slunce. Na pěstování nejsou zvlášť náročné více: Návod na pěstování bylinek.

Nízké půdopokryvné bylinky jsou vhodné do skalek, suchých zídek, či k olemování záhonů, vzrůstné druhy se vysazují do samostatných bylinkových záhon nebo v kombinaci s trvalkami, listnatými keři či zeleninou, kterou chrání odpuzováním mšic a jiných škůdců.

Bylinky jednoleté

Rostliny je nutné vysévat nebo vysazovat z napětovaných sazenic každý rok, jsou jednoleté nebo v našich podmínkách vymrzají. V našem sortimentu:

Bazalka pravá ( Ocimum basilicum) - italská kuchyně, zeleninové saláty, těstoviny, omáčky, jídela s rajčaty a pokrmy z masa a ryb.

Koriandr (Coriandrum sativum) - asijská a mexická jídla, pokrmy s rybou, dušenou zeleninou, s kari či rýže. Při bolestech břicha se pije čaj a obklady zmírňují revmatické bolesti.

Majoránka zahradní (Origanum majorana) – jídla se skopovým, hovězím i vepřovým masem, polévky a luštěniny, bramborová jídla, ladí s chutí česneku. Vhodná k přípravě žaludečního čaje.

Rozmarýna lékařská (Rosmarinus officinalis)- bramborová a zeleninová jídla, pizza, bylinkové máslo, jídla ze zvěřiny, drůbeže, z jehněčího či vepřového masa, pečených a grilovaných ryb.

Saturejka zahradní (Satureia hortensis) - grilovaná ryba, dušená a nakládaná zelenina, luštěniny, guláš a pomazánky. Jako léčivka do čaje při nachlazení, snižuje krevní tlak, působí proti průjmům a nadýmání.

Bylinky vytrvalé

Rostliny jsou trvalky v zahradě nebo nádobách se pěstují více let. V našem sortimentu:

Dobromysl obecná – Oregáno (Origanum vulgare) - italská kuchyně (pizza, těstoviny, rajčatové pokrmy), jídla se skopovým a drůbežím masem, bylinkové máslo. Čaj má pozitivní vliv na trávení.

Levandule lékařská (Lavandulla angustifolia) - moučníky, jídla z jehněčího masa a ryb, dušená a zapékaná zelenina s masem. Používá se do vonných polštářků k odpuzování molů, k přípravě čajů či zklidňujícím koupelí.

Libeček (Levisticum officinale) - masité pokrmy, luštěniny, polévky, omáčky, vařené brambory, do sekané nebo nádivek. Čaj má močopudné účinky a pročišťuje krev, uvolňuje revmatismus, rozpouští žlučové kameny.

Máta (Mentha sp.) - má intenzivní mentolovou vůní, užití v teplé i studené kuchyni. Studené i teplé čaje, koktejly, ovocné i zeleninové saláty, zmrzliny a sladké pokrmy. Jídla z jehněčího masa, ryb a plodů moře, omáčky. Čaj pijeme při nachlazení, žaludečních a střevních obtíží. V našem sortimentu nabízíme odrůdy máty vonné, klasnaté, či pomerančové.

Meduňka lékařská (Melissa officinalis) – silné citronové aroma, sladká jídla, ovocné dezerty, koktejly, ale hodí se i k rybám, kuřatům, do polévek, rýže, brambor, omáček a k houbám. Čaj na spaní a zklidnění nervů.

Pažitka (Allium schoenoprasum) - bylinkové máslo, vaječné pokrmy, pomazánky, nádivky, polévky a omáčeky. Snižuje krevní tlak, podporuje trávení, obsahuje velké množství vitamínu C.

Pelyněk estragon (Artemisia dracunculus) - je součástí provensálského koření, masité a rybí pokrmy, pomazánky, nádivky, saláty. Čaj z listů nebo jeho přítomnost v tučných jídlech podporuje trávení. Nepoužívat v těhotenství.

Petržel (Petroselinum) - těstoviny, polévky, rizoto, smetanové omáčky, jídla z drůbežího masa a ryb.

Routa vonná (Ruta graveolens) - omáčky, polévky, vhodná pro masitá a rybí jídla, k dochucení vajec a hub. Používá se pouze v malém množství. Nepoužívat v těhotenství. Svou silnou vůní odpuzuje hmyz.

Šalvěj lékařská (Salvia officinalis) – jídla se skopovým, telecím, vepřovým a drůbežím masem, husa, játra, rizoto, luštěniny, nakládané sýry. Lístky se také nakládají do octa či oleje. V čaji působí proti pocení, kloktadlo proti zánětům dutiny ústní.

Šanta kočičí (Nepeta cataria) - listy mají pepřovou chut, jídla z jehněčího masa, květy přidáváme k těstovinám a rýži. Používá se ke snížení horečky, při léčbě nachlazení a k uklidnění. Bylinka je v zahradě velkým lákadlem pro kočky.

Tymián obecný (Thymus vulgaris) - masitá jídla, zeleninové pokrmy, ryby, drůbež, kachny, paštiky. Tymián působí antibioticky a dezinfekčně, dále má výrazný protiplísňový účinek, snižuje nadýmání, křečovité bolesti. V sortimentu nabízíme také kultivar Thymus x citriodorus se svěžím citronovým aroma a Thymus serpyllum – mateřídouška, z ní se připravují čaje usnadňující odkašlávání, kloktadlo při zánětech v dutině ústní, používá se také do polévek, dušené zeleniny a zapékaných pokrmů.

Yzop lékařský (Hyssopus officinalis) - saláty, bylinková másla, ochucení tvarohu, masitá i zeleninová jídla, omáčky a nádivky. Čaj na žaludeční obtíže, při nachlazení, na pocení a proti zánětům dutiny ústní.

Zavinutka podvojná (Monarda didyma)- saláty, masité pokrmy (vč. ryb) a moučníky. Čaj z čerstvých či sušených červených květů uvolňuje hleny a podporuje trávení.

Fotogalerie