Trvalky

TRVALKY

Trvalky jsou nejvýznamnější skupinou květin v zahradách.

Trvalky vnáší do zahrady pestrost a barevnost. Zimu přečkávají v podzemních zásobních orgánech, ze kterých na jaře pomocí přezimujících pupenů opět raší. Vhodným výběrem a kombinací trvalek spolu s ostatními zahradními rostlinami lze vytvořit zajímavé kompozice, které se budou měnit v průběhu celého roku a nakvétat od časného jara až do příchodu mrazíků. Mnohé z trvalek lze využít i k řezu, na sušení, do nádob a truhlíků.

Rozdělení trvalek

ZÁHONOVÉ TRVALKY

Nabídka záhonových trvalek ZDE | Záhonové trvalky vyžadující kvalitní zahradní půdu, zásobenou živinami a slunečná stanoviště. Jsou převážně vyššího vzrůstu a lze je vzájemně kombinovat na samostatných květinových záhonech nebo jako předsadby před keřovými výsadbami (např. kopretiny, ostrožky, zvonky, plaměnky, šuškarda, třapatky, krásnoočka, řebříčky, hvězdnice, chrpy, levandule, rozrazil).

STÍNOMILNÉ TRVALKY

Nabídka stínomilných trvalek ZDE | Stínomilné a polostinné trvalky nacházející uplatnění jako předsadba před skupinami keřů a stromů nebo na záhonech zastíněných stavebními objekty (např. kontryhel, čechrava, kakost, bohyška, dlužicha, sasanka, primule, některé druhy zvonků).

SKALNIČKY

Nabídka skalniček ZDE | Skalničky jsou rostliny vhodné pro pěstování na skalce, popř. na zídkách, v kamenných žlabech, starých korytech, keramických nádobách.
Ve většině případů se jedná o nízké druhy vyžadující suchá dobře osluněná stanoviště a dobře propustný na živiny chudší substrát
(např. netřesky, rozchodníky, lomikameny, trávničky, některé druhy zvonků, delosperma, některé nízké druhy hvozdíků a plaměnek, hořce, iberky).

Fotogalerie