Živé ploty

ŽIVÉ PLOTY

Živé ploty či stěny jsou zapojené řadové výsadby okrasných dřevin, které slouží především k vytvoření zelené hranice kolem pozemku a k jeho rozčlenění. Ploty z živých rostlin mohou být jehličnaté nebo listnaté, tvarované či volně rostoucí, opadavé i stálezelené, v nejrůznějších výškách i šířkách.

Výhodou živých plotů z jehličnatých druhů dřevin je jejich stálezelenost, což vede ke zvýšení funkce oddělení daného prostoru od okolí. Listnáče zase vnáší do zahrady větší proměnlivost, mění se barva olistění, kvetou, na podzim a v zimě mohou vynikat plody či neobvyklé zbarvení kůry.

Použití a typy živých plotů

Živé ploty jehličnaté tvarované vytvářejí efekt zelené stěny v průběhu celého roku.
Jde o jednodruhové pravidelně stříhané ploty do přísných geometrických tvarů a požadované výšky.
V našem zahradnictví se specializujeme na pěstování zeravů "tují" (Thuja Smaragd, Thuja Brabant).
Rostliny pěstujeme v kontejnerech a ve volné půdě.
Rostliny v kontejnerech se mohou vysazovat kdykoli během vegetace, rostliny z volné půdy se vysazují v jarních a podzimních měsících jako rostliny se zemním balem.

Živé ploty listnaté tvarované se uplatní v malých zahradách nebo na plochách předzahrádek. Jde o většinou jednodruhové pravidelně stříhané ploty do přísných geometrických tvarů. Založení tvarového živého plotu vyžaduje větší počet rostlin na metr délky proti založení volně rostoucího živého plotu. Z našeho sortimentu vybíráme vhodné druhy pro živé ploty různých výšek:

  •     výšková skupina do 100 cm – nízké odrůdy dřišťálu, mochny a nízké tavolníky, ze stálezelených druhů zimostráz, levandule a zimolez,
  •     výšková skupina do 200 cm – dřišťál (Berberis th. Atropurpurea), habr, svída, meruzalka horská a středně vysoké odrůdy tavolníků (Spiraea cinerea Grefsheim, Spireae nipponica Snowmound), ze stálezelených druhů ptačí zob, bobkovišeň, hlohyně, zimostráz,
  •     výšková skupina nad 200 cm – svída, tavola, habr a vyšší odrůdy tavolníku (Spiraea x vanhouttei), ze stálezelených druhů zimostráz a ptačí zob.

Živé ploty listnaté volně rostoucí se vysazují jako jedno- i víceřadé výsadby okrasných keřů. Na pěstování jsou nenáročné, není u nich nutný každoročně vícekrát ročně opakovaný udržovací řez jako u živých plotů tvarovaných, a tak velmi brzo dorůstají do požadované výšky. Je nutné počítat s tím, že volně rostoucí živé ploty zaberou více místa. Výhodou je možnost použití různých druhů dřevin, čímž se zvýší rozmanitost. Z našeho sortimentu vybíráme vhodné druhy pro volně rostoucí živé ploty různých výšek:

  •     výšková skupina do 100 cm – nízké tavolníky, zimolez, nízké odrůdy mochny, nízké odrůdy dřišťálu, zimostráz a třezalka.
  •     výšková skupina do 200 cm – dřišťál (Berberis th. Atropurpurea), bobkovišeň, meruzalka horská a středně vysoké odrůdy tavolníků (Spiraea cinerea Grefsheim, Spireae nipponica Snowmound),
  •     výšková skupina nad 200 cm – svída, tavola, vyšší odrůdy tavolníku (Spiraea x vanhouttei), zlatice, hlohyně, šeřík a ruj.

Fotogalerie