Listnaté stromy

LISTNATÉ STROMY

Listnaté stromy vnáší do výsadeb oproti jehličnanům vysokou míru proměnlivosti a různorodosti. Celkový vzhled listnáčů se v průběhu roku výrazně mění, a to od jasně zelených odstínů rašících lístků, přes pestrobarevnou škálu listů, výrazných květů či plodů, nenahraditelné podzimní vybarvování do barev zářivě žlutých, oranžových či červených.

V zimním období upoutají listnaté stromy se zajímavě vybarvenou kůrou nebo se zvláštní stavbou koruny. Vzrostlé stromy se v zahradách uplatňují zejména jako solitery nebo bývají ve společných záhonech se skupinovými výsadbami keřů či trvalek.

Použití listnatých stromů

Z našeho sortimentu vybíráme několik nejzajímavějších skupin nacházejících uplatnění převážně v rodinných zahradách:

Listnaté stromy s korunou úzce kuželovitou, sloupovitou, pyramidální mají malé nároky na prostor, a proto jsou vhodné na malé plochy rodinných zahrad. Hlavními zástupci této skupiny jsou některé kultivary habru, břízy, buku, dubu, sakury a tulipánovníku.

Listnaté stromy s korunou pravidelně kulovitou se staly v poslední době pro rodinné zahrady velmi žádané. Do této skupiny lze zařadit oblíbený kultivar katalpy (Catalpa b. Nana), ale také některé odrůdy javoru, akátu a višně.

Listnaté stromy s korunou převislou, smuteční tvoří velmi výrazný prvek v zahradě. Hodí se především jako solitery, jako předsadba před větší skupinou s kontrastním záměrem, u zahradních odpočívadel, vodních ploch a na vyštěrkovaných záhonech. Nejčastěji používanými jsou odrůdy vrb, jabloní, sakury, čimišníku, buku, dále pak odrůdy břízy a jerlínu.

Listnaté stromy s korunou velmi nepravidelnou tvořenou kroucenými větvemi, jejichž malebnost vyniká především v době po opadu listů. Náleží sem některé odrůdy vrb, lísky a akátu.

Listnaté stromy okrasné květem vnášející do zahrad velmi výrazný okrasný prvek především v jarním období. Do této skupiny můžeme například zařadit sakury, višně, myrabolány, šácholany (Magnolia), hloh, jabloně a akát.

Listnaté stromy okrasné barevným listem, které mají z hlediska uplatnění v rodinných zahradách velký význam pro možnost vytvážení barevných kontrastů a zajímavých kompozic. Nejvyhledávanějšími barvami u stromových druhů jsou odstíny žluté (druhy a odrůdy javoru, odrůdy buku, břízy, akátu, jilmu, kataply, aj.), červené (druhy a odrůdy javoru, odrůdy buku, myrabolán, bříza, některé jabloně, višně, lísky, aj.) nebo bělozelené (především druhy a odrůdy javoru).

Fotogalerie